BIG3 WARSZAWA: PIERWSZA TAKA LIGA W STOLICY!!!

BENG! Już w sierpniu startujemy z zupełnie nową inicjatywą! Koszykówka 3×3 święci ostatnio kolejne tryumfy. My jednak chcielibyśmy podejść do tematu “po naszemu” i zamiast rywalizacji turniejowej proponujemy Wam ligę zbliżoną do organizowanej przez Ice Cube’a “Big3”.

Nikt, kto choć trochę śledzi koszykówkę za oceanem, nie może mieć wątpliwości, że organizując BIG3 WARSZAWA będziemy się inspirowali rozgrywaną w formule 3×3 ligą tworzoną przez amerykańskiego rapera i producenta muzycznego. On zaprasza do gry weteranów koszykarskich parkietów, głównie z NBA. My zapraszamy Was, weteranów mazowieckich parkietów. Nie uważacie się jeszcze za weteranów? I bardzo dobrze!!! Nie będziemy mieli z tym problemu 🙂

Niektórzy z Was z pewnością martwią się, czy “ogarną” zasady, jakie obowiązują w trakcie meczów. MOŻECIE BYĆ SPOKOJNI! Z pewnością dziesiątki razy przyszliście na boisko czy halę, gdzie liczba osób w żaden sposób nie pozwalała grać na dwa kosze. Nie mamy wątpliwości, że w tym momencie decydowaliście się na gierkę na jeden kosz. Prawdopodobnie graliście po trzech. Poza nielicznymi wyjątkami GRALIŚCIE WEDŁUG ZASAD OBOWIĄZUJĄCYCH W BIG3! Jasne. Będzie kilka różnic, ale z pewnością szybko je przyswoicie. Różnice między klasycznymi zasadami FIBA, a tym co proponujemy znajdziecie poniżej.

To, co z pewnością zdecydowanie będzie nas różniło od amerykańskiego “Big3” to granie na czas (2×15 minut). Dzięki takiemu zabiegowi będziemy w stanie w sposób przewidywalny konstruować terminarz rozgrywek, a Wy nie będziecie mieli problemów z zaplanowaniem sobie dnia, w którym będziecie mieli rozegrać swoje mecze.

• PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA BIG3 WARSZAWA

1. START ROZGRYWEK: 11. sierpnia.

2. ZGŁOSZENIA: przyjmujemy do 7. sierpnia na mail unba@poczta.onet.pl. W mailu zwrotnym otrzymacie formularz zgłoszeniowy oraz numer konta bankowego, na które powinniście wnieść stosowną opłatę.

3. KOSZT UCZESTNICTWA: 400 PLN.

4. Gramy w kolejne niedziele na boiskach otwartych przy ul. Na Uboczu 9. Z uwagi na „długi weekend” odpuszczamy 18. sierpnia.

5. W sytuacji, kiedy warunki pogodowe na to nie pozwolą zaplanowane mecze rozegramy w późniejszym terminie lub – jeżeli będzie taka możliwość – na hali.

6. W każdy dzień meczowy każda z drużyn rozegra dwa mecze na przestrzeni maksymalnie trzech godzin.

7. Do BIG3 WARSZAWA mogą przystąpić drużyny liczące od 3 do 8 osób.

8. Gramy rundę zasadniczą (co najmniej 5 meczów) i “play off” (w zależności od liczby drużyn od ćwierćfinałów lub od półfinałów).

9. Każdy mecz to dwie połowy po 15 minut. Daje to w sumie tylko na przestrzeni rundy zasadniczej 150 minut gry.

10. Każdy mecz będzie sędziował jeden sędzia boiskowy.

11. Każdy mecz będzie obsługiwany przez zegar mierzący czas gry oraz podający wynik.

12. Gramy oficjalnymi piłkami 3×3.

• ZASADY GRY W BIG3 WARSZAWA

Chcąc uniknąć zbędnego zamieszania zasady gry w BIG3 WARSZAWA staraliśmy się oprzeć na przepisach koszykówki FIBA (klasyczne „5na5”), do których – biorąc pod uwagę specyfikę rozgrywek – prowadziliśmy sporo zmian. Znajdziecie tu elementy znane z „3×3”, ale i nasze autorskie rozwiązania. Projekt nosi znamiona eksperymentu, więc dopuszczamy możliwość dodania czegoś lub wprowadzenia szeregu zmian zarówno przed, jaki i nawet – choć niechętnie – w trakcie sezonu. Przeczytajcie, komentujcie, dodajcie coś od siebie. Wręcz liczymy na komentarze! Czekamy na was pod mailem: unba@poczta.onet.pl

1. Każdy mecz BIG3 WARSZAWA składa się z dwóch połów, po 15 minut każda. Zegar zawodów nie jest zatrzymywany, a wyjątkiem jest ostatnia minuta drugiej połowy. W przypadku remisu następuje dogrywka trwająca 3 minuty. Jeżeli i ta nie wyłoni zwycięzcy drużyny bez przerwy grają dalej, a o wygranej decyduje „złoty kosz”.

2. Mecz rozpoczyna 3 zawodników na boisku w każdej drużynie oraz do 5 rezerwowych (co wynika bezpośrednio z warunków zgłoszenia). W przypadku jeżeli jedna z drużyn dysponuje mniej niż trzema (3) zawodnikami orzeka się walkower na rzecz drużyny przeciwnej.

3. Mecz rozpoczyna rzut sędziowski podczas którego obaj skaczący stoją na linii rzutów wolnych (nie po obu jej stronach!). W sytuacji piłki spornej o posiadaniu decyduje rzut sędziowski, podczas którego zawodnik reprezentujący drużynę broniącą ustawia się bliżej kosza.

4. Przerwa między połowami wynosi 2 minuty.

5. Czas na rozegranie każdej akcji to 15 sek. Odpowiedzialnymi za jego mierzenie są sędziowie boiskowi.

6. W każdej połowie drużyna może popełnić 6 fauli i te – o ile nie były popełnione w trakcie akcji rzutowej – pozostają bez konsekwencji. Siódme (7) i każde kolejne przewinienie karane jest jednym (1) rzutem wolnym o wartości 2 punktów. Przewinienia zawodników, za wyjątkiem fauli technicznych, niegodnych sportowca oraz dyskwalifikacji, nie są liczone w trakcie meczu.

7. Punktacja:
– za rzut „z pola” – 2 pkt z gry,
– za rzut zza linii 6,75 m – 3 pkt,
– za rzut z „pól 4 pkt” – 4 pkt (jeżeli wprowadzimy ten element)
– rzut wolny po faulu w trakcie niecelnego rzutu: 2 pkt, 3 pkt lub 4 pkt (jeżeli wprowadzimy ten element) w zależności od kwalifikacji rzutu, podczas którego faulowany był zawodnik.
– rzut wolny po faulu w trakcie celnego rzutu: 1 pkt.

8. Karą za faul podczas niecelnego rzutu jest jeden rzut:
– w przypadku rzutu z pola ograniczonego linią 6.75 m o wartości 2 punktów wykonywany z linii rzutów wolnych.
– w przypadku rzutu zza lini 6.75 m o wartości 3 punktów wykonywany zza linii 6,75 m na wprost kosza,
– w przypadku rzutu z „pola 4 pkt” o wartości 4 punktów wykonywany z „pola 4 pkt” znajdującego się na wprost kosza,

9. Karą za faul podczas celnego rzutu jest jeden rzut z linii rzutów wolnych.
Podczas wykonywania jakiegokolwiek rzutu wolnego zawodnik nie może przekroczyć linii rzutów wolnych. Oznacza to, że wykonując rzut zza linii 6,75 m lub z „pola 4 pkt” może PO jego wykonaniu przekroczyć tą linię/opuścić pole i nie jest to uznawane jako błąd.

10. Po straconym koszu drużyna wprowadza piłkę z góry, czyli z półkola znajdującego się na połowie boiska.

11. Po faulu drużyna wprowadza piłkę zza linii bocznej.

12. Po zebranej piłce w obronie drużyna wyprowadza ją za linię 6,75 m.

13. Po przechwycie, „niedolocie” czy bloku drużyna, która grała w obronie nie musi wychodzić za linię 6,75 m i może od razu atakować kosz.

14. Każdej drużynie przysługuje w meczu:
– jedna minutowa przerwa na żądanie,
– jedna 30-sekundowa przerwa na żądanie, w trakcie której drużyny nie schodzą boiska naradzając się w gronie osób, które bezpośrednio przed przerwą brały udział w grze z udziałem jednej osoby, która znajdowała się na ławce rezerwowych.
Minutowa przerwa na żądanie jest przyznawana kiedy piłka jest „martwa” (po straconym koszu, przed przyznaniem piłki do wprowadzenia zza linii bocznej). Może o nią poprosić dowolny członek drużyny.
O 30-sekundową przerwę na żądanie może poprosić sędziego w dowolnym momencie meczu zawodnik będący w posiadaniu piłki mówiąc „time out” i pokazując palcem w kierunku sędziego.

15. Zmiany zawodnika można dokonać po stracie kosza lub kiedy piłka jest „martwa”. W obu przypadkach o możliwości dokonania zmiany decyduje sędzia i ma obowiązek pozwolić na zmiany również drużynie przeciwnej.

16. Przewinienie techniczne karane jest jednym (1) rzutem wolnym o wartości 2 punktów i posiadaniem piłki z boku.

17. Pierwszy faul niegodny sportowca karany jest jednym (1) rzutem wolnym o wartości 2 punktów i posiadaniem piłki z boku. Każdy kolejny dwoma (2) rzutami wolnymi o wartości 2 punktów i posiadaniem piłki z boku. Jeżeli drużyna popełni cztery (4) faule niegodne sportowca sędzia – mając na względzie zdrowie uczestników meczu – ma prawo przerwać zawody i orzec walkower na korzyść drużyny przeciwnej.

18. Przewinienie dyskwalifikujące karane jest jednym (1) rzutem wolnym o wartości 2 punktów i posiadaniem piłki z boku.

19. Każdy faul techniczny (T), faul niegodny sportowca (U) oraz dyskwalifikujący (D) zostaje odnotowany na konto konkretnego zawodnika. Każda konfiguracja dwóch (2) fauli T i U (T+T, T+U, U+U) równa się dyskwalifikacji w meczu. Faul D nie wynikający z opisanej sytuacji oznacza dyskwalifikację w meczu i możliwość odsunięcia od gry w kolejnym spotkaniu, o czym decydują Organizatorzy.

GORĄCO ZACHĘCAMY WAS DO WZIĘCIA UDZIAŁU W RYWALIZACJI!!!