Koszt wykonania strojów do gry jest jednym z większych, jakie ponosi drużyna, która chce wyglądać w miarę profesjonalnie. Posiadanie strojów ma jednak sporo zalet. Pierwsza i dość oczywista to poprawa wizerunku zarówno drużyny, jak i całych rozgrywek. Są jednak i inne, można rzec bardziej praktyczne. Po pierwsze znacznie łatwiej prowadzić jest zawody, w których uczestniczą dwie drużyny wyposażone chociaż w jednolite koszulki z odpowiednią numeracją. Sędziowie boiskowi nie mają problemu w identyfikacji tego “kto z kim gra”. Sędziom stolikowym zdecydowanie mniej czasu zajmuje zapis osiągnięć poszczególnych zawodników, a co za tym idzie mają więcej czasu na obserwację sytuacji na boisku. Po drugie Wy sami macie mniej trudności z rozpoznaniem się na placu w ferworze walki. Pragniemy ułatwić i Wam i sobie jako Organizatorom nieco życie. Poniżej prezentujemy kilka rad, którymi powinniście się kierować kupując stroje i nanosząc na nie odpowiednie nadruki. Jednocześnie pragniemy zauważyć, że Liga UNBA od lat udanie współpracuje z producentem dobrej jakości odzieży sportowej, firmą Stelman. Jeżeli będziecie zainteresowani zakupem produktów tej firmy to oferujemy pomoc… i zniżki 😉

  • NUMERACJA – zgodnie z regulaminem rozgrywek istnieje tutaj duża dowolność. “Dopuszczalne są numery składające się z jednej bądź dwóch cyfr umieszczone z przodu i z tyłu uniformu”. Mimo wszystko sprawę trzeba uściślić. Po pierwsze nalegamy, aby nie żałować tych kilku złotych i wykonać nadruk faktycznie zarówno z przodu, jak i z tyłu. Po drugie pole z numeracją powinno się znajdować możliwie wysoko, czyli zarówno z przodu, jak i z tyłu w okolicach klatki piersiowej. Nieporozumieniem jest umieszczanie numeracji w dolnych rejonach koszulki, np. w okolicach pasa po boku. Pamiętajcie, że każdy sędzia ma prawo poprosić Was o włożenie koszulek w spodenki. W tym momencie numery, które z taką fantazją umieściliście w nietypowym miejscu stają się niewidoczne. Utrudnia to pracę zwłaszcza sędziom stolikowym. Słabo widoczne są również numery umieszczane na spodenkach. Oczywiście niekiedy są pomocne. Mimo to nalegamy, aby jeżeli chodzi o przód stroju, w pierwszej kolejności zadbać o numerację w okolicach klatki piersiowej.
  • LOGO SPONSORA/DRUŻYNY – w zasadzie jest to nawiązanie do kwestii numeracji. Starajcie się, aby logo sponsora/drużyny nie kolidowało na stroju z numeracją zawodnika. Taki nadruk powinien znajdować się poniżej numeracji i w odpowiednim oddaleniu.
  • KOLOR NADRUKU – w niektórych przypadkach właściwie dobrany kolor nadruku potrafi sporo zmienić. Stosunkowo jasny strój po zapoceniu robi się niekiedy znacznie ciemniejszy. Dlatego sprawdźcie, jak zachowuje się po zetknięciu z wodą. Zdarza się, że całkiem jasny materiał, powiedzmy błękitny, zrobi się po takiej operacji ciemnoniebieski. Nierozsądnym jest więc robienie na nim ciemnoniebieskiej numeracji, gdyż ta w trakcie meczu stanie się mniej widoczna. Wiem, ze niekiedy poczucie estetyki bierze górę nad zdrowym rozsądkiem, ale mimo wszystko róbcie co w Waszej mocy, żeby numeracja w każdych warunkach była jak najlepiej widoczna.