1. LIGA: DRUŻYNY, GRUPY, TERMINARZ NA 26.09

49. sezon “Perfumeria Tagomago.pl Basketliga UNBA” uważamy za rozpoczęty. Prezentujemy Wam świeżutki terminarz pierwszego weekendu, podział na grupy oraz system rozgrywek. Przewiduje on dwuetapową rywalizację, która pozwoli nam wyłonić ośmiu uczestników play off, a finalnie poznać mistrza Perfumeria Tagomago.pl Basketliga UNBA.

Do rozgrywek 1-ligowych przystępujemy w gronie 14 drużyn. Poniżej prezentujemy pełną listę z podziałem na grupy. W dalszej części postu dowiecie się, co z tego podziału wyniknie.
“A”
? AGARTE
? AVENGA
? MM PROBASKET
? NIE DAJ ZA TRZY
? OSTAP RUSZTOWANIA
? POLIBUDA
? STREETNESS WARSAW
“B”
? BAT MOCY
? GET WOW TEAM
? LITUANICA WARSAW
? NTL
? PIASECZUSETS
? TARGÓWEK
? UNIMED
W nadchodzących rozgrywkach weźmie udział 38 drużyn. 14 z nich z różnych powodów – głównie na podstawie wcześniejszych klasyfikacji – zostało zakwalifikowanych do 1. Ligi. Nie jest to liczba “wygodna” do przeprowadzania rozgrywek na tym poziomie, dlatego założeniem tej edycji jest zmniejszenie liczby drużyn do 12.
Rozgrywki 1-ligowe zostaną podzielone na dwa etapy.
? I ETAP. Będziemy mieli dwie grupy (AB jak widać powyżej), w każdej po 7 drużyn. W grupach drużyny zagrają systemem “każdy z każdym”, czyli rozegrają 6 spotkań. Częściowo już w tym etapie dowiemy się, które drużyny na pewno zagrają w play off. Po zakończeniu tej części sezonu trzy pierwsze drużyny z każdej z grup (miejsca 1-3) trafią do “wyższej” grupy C, a kolejne cztery (miejsca 4-7) do grupy “niższej.
? II ETAP – grupa C: w tej grupie znajdzie się łącznie 6 drużyn. Zagrają systemem “każdy z każdym” z zaliczeniem meczów z pierwszego etapu, czyli rozegrają po 3 spotkania. Wszystkie drużyny będą już miały zapewniony udział w fazie play off rywalizując jedynie o rozstawienie przed fazą pucharową. Po zakończeniu tego etapu wszystkie sześć przystąpi do rywalizacji w parach 1-8 (drużyna z grupy D), 2-7 (drużyna z grupy D), 3-6, 4-5.
Play off: system pucharowy; dwa mecze w każdej rundzie (mecz-rewanż); w 1/4 pokonany odpada z dalszej rywalizacji; w 1/2 zwycięzcy awansują do finału, pokonani grają o 3. miejsce. W obu meczach o medale o zwycięstwie zadecyduje pojedynczy mecz.
? II ETAP II – grupa D: w tej grupie znajdzie się łącznie 8 drużyn. Zagrają systemem “każdy z każdym” z zaliczeniem meczów z pierwszego etapu, czyli rozegrają po 4 spotkania. Celem rywalizacji będzie zajęcie dwóch najwyższych miejsc w tabeli (7 i 8), które dadzą możliwość walki w fazie play off. Pozostałe drużyny (miejsca 9-14) w ramach play out i baraży postarają się uniknąć spadku do niższej klasy rozgrywek.
Play out: “odwrócony” system pucharowy (przegrany gra dalej); jeden mecz w każdej rundzie. W 1/4 play out drużyny zagrają w parach: 9-12, 10-11 (drużyny z miejsc 13 i 14 pauzują); pokonany gra dalej, a zwycięzca kończy walkę o utrzymanie (sukcesem). W 1/2 play out rozstrzygną się losy automatycznego spadku. Drużyny zagrają tutaj w parach: pokonany 9-12 vs. 13 oraz pokonany 10-11 vs. 14. W 3. rundzie play out drużyny powalczą o rozstawienie przed barażami, gdzie ich przeciwnikami będą mistrz oraz wicemistrz 2. Ligi.
Do gry w fazie play off/play out uprawnia udział w co najmniej jednym meczu rundy zasadniczej.
Jeżeli będziecie mieli jakieś pytania, czy uwagi, to zachęcamy Was do pisania na nasz ligowy mail ligaunba@gmail.com. Możecie również komentować ten post na naszym facebookowym profilu, gdzie został udostępniony.
Mamy nadzieję, że to, co udało nam się wymyślić przypadnie Wam do gustu. Życzymy Wam udanej zabawy i pasjonującej rywalizacji!
UNBA – z pasji do basketu‼?❤️