DRUGA LIGA: RAPORT PO 13/14.05.2023

Co to był za weekend! Rywalizację o mistrzostwo Drugiej Ligi udanie rozpoczęli Nie daj Za Trzy oraz GoForTheWin.pl na poziomie 1/4 play off zaskakująco sprawnie pokonując wyżej notowanych Lituanica Warsaw oraz Litery. Grający w 1/8 panowie z NLB oraz Fasolki również pokonali teoretycznie silniejsze ekipy. W nadchodzący weekend powalczą o awans do kolejnej rundy.
🏀 1. RUNDA PLAY OFF (drużyny z miejsc 7-10)
THUNDER FALCONS vs. NLB (70:79)
NLB przystąpili do meczu ze sporą energią. To dzięki niej od pierwszych minut byli stroną przeważającą. Prowadzili w tym meczu nieprzerwanie, od startu do szczęśliwego zakończenia, choć często było to ledwie kilka punktów na plusie. Thunder Falcons próbowali coś z tym zrobić, ale jakby tak bez przekonania. Przez cały mecz nie potrafili przebić “szklanego sufitu” w postaci 5 punktów traconych do NLB. Inna sprawa, że powaznie zawiodła ich skuteczność zza łuku, gdzie trafili zaledwie 4/32! NLB wreszcie zdecydowali się w ostatniej kwarcie podkręcić tempo. Dystans 15 punktów pozwolił im spokojnie wyczekiwać końca zawodów.
MVP meczu: Krzysztof Krzykowski (17 pkt, 11 zb, 7 as, 4 prz).
INIEMAMOCNI vs. FASOLKI (61:65)
Pierwsza kwarta była dość ofensywna, zwłaszcza jak na Fasolki. Dziewiąta drużyna rundy zasadniczej mogła się po niej cieszyć 4-punktowym prowadzeniem. W kolejnej odsłonie kontynuowali dobrą grę, ale kluczem do zbudowania 13-punktowej przewagi (37:24) była obrona, która pozwoliła rywalom na zdobycie ledwie 7 punktów w całej drugiej odsłonie. Po zmianie stron do odrabiania strat przystąpili Iniemamocni. Z początku szło im świetnie. Po serii 11:1 zmniejszyli swoją stratę do 2 “oczek”. Mecz już do końca miał pozostać zacięty, a o końcowym sukcesie Fasolek zadecydowały ostatnie minuty. To wtedy udało im się odjechać przeciwnikom na 7 punktów. Iniemamocni odpowiedzieli jeszcze dwoma dobrymi akcjami i na kilka sekund przed końcem byli już tylko na -2, ale finalnie to Fasolki wywalczyły awans do kolejnej rundy.
MVP meczu: Rafał Łupij (16 pkt, 12 zb, 3 as, 2 prz)
🏀 2. RUNDA PLAY OFF (drużyny z miejsc 3-6)
LITERY vs. GoForTheWin.pl (56:79)
Litery pozbawieni połowy składu w zasadzie nie podjęli w tym meczu walki. GFW już w pierwszej kwarcie całkowicie zdominowali sprawy na boisku wygrywając tą część meczu aż 29:7 i potrzebując do szczęścia tylko umiejętności szybkiego biegania. Kolejne kwarty… no… odbyły się. Nie ma czego komentować.
MVP meczu: Mateusz Kołtunowicz (19 pkt, 5 zb, 5 as, 5 prz, 1 bl)
LITUANICA WARSAW vs. NIE DAJ ZA TRZY (41:57)
Bardzo, serio bardzo smutny koniec fajnego sezonu Lituanica Warsaw. Owszem, Nie Daj Za Trzy to nie był dla nich wygodny rywal. MVP rundy zasadniczej pod koszem, sprawny obwód – taka drużyna może być groźna dla każdego. Mimo wszystko przez pierwszą kwartę Lituanica Warsaw byli stroną dominującą. W drugiej coś tam się popsuło, ale po zmianie stron ponownie trybiki ruszyły, więc była szansa na ciekawią końcówkę i zwycięstwo. Wszystko zmieniło się gdzieś pod koniec trzeciej odsłony, kiedy – jak to się czasami mówi – obręcz przestała żreć. I to jak! “Litwini” nie byli w stanie trafić dosłownie niczego! W czwartej kwarcie mieli zaledwie jeden rzut z gry!… JEDEN NA DZIEWIĘTNAŚCIE ODDANYCH!!! Koszmar każdej dobrej drużyny tym razem dopadł Lituanica Warsaw. W takich okolicznościach Nie Daj Za Trzy, którzy – nie oszukujmy się – też jakiegoś dobrego meczu nie zagrali (w całym meczu trafiali na ledwie 30-proc. skuteczności), nie mieli problemu z wypracowaniem sobie solidnej zaliczki i awansowali do kolejnej rundy play off.
MVP meczu: Maciej Staszewski (15 pkt, 12 zb, 4 as, 2 bl)
🏀 1. RUNDA PLAY OUT (drużyny z miejsc 11-14)
HAWAJSKI ŚNIEG vs. SAHEL (67:97)
Problemy kadrowe “Hawajczyków” w drugiej części sezonu można określić tylko w jeden sposób: dramatyczne. Tak też wyglądał mecz z ich udziałem. Niestety w żaden sposób nie byli w stanie sprostać reprezentantom Sahela. Gładko przegrali pierwszą kwartę. W drugiej szło im nieco lepiej. Wreszcie w trzeciej i czwartej kwarcie polegli bezapelacyjnie. Szkoda ekipy. Może w kolejnych tygodniach uda im się nieco pozbierać.
MVP meczu: Marcin Kosierb (34 pkt, 12 zb, 11 as, 3 prz, 1 bl)
VABANK vs. TEAM EUROPE (64:66)
Pojedynek dwóch “przegranych” tego sezonu. Przypomnijmy, że obie ekipy jeszcze kilka miesięcy temu walczyły w play off Drugiej Ligi. Vabank to wręcz wicemistrzowie poprzednich rozgrywek! Tego sezonu z pewnością nie zaliczą do udanych. Częste braki kadrowe przełożyły się na słabsze wyniki. Tym razem po raz kolejny grali w zaledwie 7-osobowym składzie, co w starciu z licznymi i grającymi na dużej intensywności Team Europe mogło boleć. Najbardziej zabolało w czwartej kwarcie, kiedy Vabank dopadła zadyszka. To wtedy przeciwnicy uciekli im na aż 15 punktów. Minęło kilka minut, a wynik w praktyce ani drgnął. Wreszcie w samej końcówce Vabank zaczęli błyskawicznie odrabiać straty. Poszło im wybornie. Potrzebowali ledwie czterech minut, by doprowadzić do remisu. Ten dał swojej drużynie kapitan Vabank, Michał Kowalczyk trafiając dwukrotnie z linii rzutów wolnych (64:64). Po stronie Team Europe na wysokości zadania stanął jednak Giorgi Dzidzishvili tuż przed końcem meczu ustalając końcowy rezultat.

MVP meczu: Paweł Szarajew (15 pkt, 3 zb, 4 as, 1 prz)

W najbliższy weekend czekają nas kolejne emocje. Przede wszystkim dokończymy rozgrywanie 2. rundy play off. Swoje mecze rozegrają również drużyny pozostałe w grze w fazie play out.