SYSTEM ROZGRYWEK W 4. SEZONIE WBA

Sezon ruszył już pełną parą i czas był najwyższy, aby zaprezentować Wam kto, jak i o co będzie w grał. System rozgrywek to tradycyjnie jedna z najważniejszych spraw związanych z rywalizacją na poszczególnych poziomach rozgrywkowych. Poniżej przedstawiam stosowne grafiki.

Pamiętajcie, że zawsze, w każdym momencie możecie mnie poprosić o komentarz. Przez większość czasu macie mnie do dyspozycji na WBA ARENA. Jak się nie uda, to pozostaje telefon, mail lub messenger.
NIESAMOWICIE WAŻNA INFORMACJA‼ W LIDZE WBA POJAWIŁO SIĘ BARDZO DUŻO NOWYCH EKIP. GRONO DRUGO- I TRZECIOLIGOWCÓW DOŚĆ ZNACZNIE NAM SIĘ POSZERZYŁO, CO NIESTETY MOŻE NIEŚĆ ZA SOBĄ ZMNIEJSZENIE LICZBY CIEKAWYCH I WYRÓWNANYCH SPOTKAŃ. OCZYWIŚCIE JEST TO ZJAWISKO NIEPORZĄDANE. DLATEGO ZASTRZEGAM SOBIE PRAWO DO REORGANIZACJI ROZGRYWEK W KOLEJNYM SEZONIE. JEJ PODSTAWĄ BĘDZIE STWORZENIE PODZIAŁU NA CZTERY POZIOMY ROZGRYWKOWE. PODZIAŁ OPRĘ NA WYNIKACH OSIĄGNIĘTYCH PRZEZ DRUŻYNY W TYM I W DRUGIEJ KOLEJNOŚCI W POPRZEDNIM SEZONIE LIGOWYM.
.
W tym sezonie będziemy grali w następujace weekendy: 17/18.02, 24/25.02, 2/3.03, 9/10.03, 16/17.03, 23/24.03, 6/7.04, 13/14.04, 21/22.04, 11/12.05, 18/19.05, 25/26.05, 8/9.06, 15/16.06.
.
Pozdrawiam. Marcin Krysiak
Liga WBA – z pasji do basketu‼🏀🧡
***
PIERWSZA LIGA
🏀 SEZON ZASADNICZY. Zdecydowanie system najprostszy do “ogarnięcia”. Jedna dywizja. Drużyny zagrają “każdy z każdym”. Pierwsze osiem drużyn rozegra “play off” walcząc o mistrzostwo, kolejne cztery zobaczymy w “play out”, gdzie będą starały się uniknąć automatycznego spadku i baraży z drugoligowcami.
🏀 PLAY OFF. Od tego sezonu w “play off” odchodzimy od formuły rywalizacji dwumeczowej. Jak to wyglądało w poprzednich edycjach i ile z tych dwumeczowych rywalizacji nie doszo do skutku wszyscy powinni pamiętać.
🏀 PLAY OUT. W “play out” zobaczymy cztery drużyny, które w każdej rundzie rozegrają po jednym spotkaniu. Wygrani z pierwszej rundy mają grają dalej próbując w drugiej rundzie uniknąć udziału w barażach z II-ligowcami. Pokonani biją się o uniknięcie automatycznego spadku. Najprościej. Wygrywacie dwa mecze, to kończycie sezon i następny zaczynacie na tym samym poziomie rozgrywkowym. Przegrywacie jeden z dwóch meczów, to walczycie w barażach z Drugą Ligą. Przegrywacie mecze w obu rundach – żegnacie się z Pierwszą Ligą i w kolejnym sezonie widzimy się pięterko niżej.
🏀 LIMITY. Do uczestnictwa w fazie play off uprawniają TRZY ROZEGRANE MECZE. W przypadku tzw. “zawodowców”, czyli zawodników uczestniczących w rozgrywkach II ligi PZKosz limit wynosi  SIEDEM SPOTKAŃ.
.
.
DRUGA LIGA
🏀 W porównaniu z poprzednim sezonem trochę się to wszystko uprościło. Nie ma dwóch etapów sezonu zasadniczego, a jeden, który osatecznie da nam odpowiedź na pytanie kto i z której pozycji wystartuje do fazy “play off” lub “play out”.
🏀 SEZON ZASADNICZY. Dwie dywizje (A i B). Drużyny zagrają “każdy z każdym”, co pozwoli nam ustalić w nich kolejność. Następnie zgodnie z poniższą grafiką drużyny awansują do fazy pucharowej (play off/play out).
🏀 PLAY OFF. Grają drużyny z miejsc 1-6 w dywizjach. Zwycięzcę każdej rundy poznamy po rozegraniu jednego spotkania. Fazę pucharową rozpoczniemy od “pre play off”, w której udział wezmą drużyny z miejsc 3-6 w swoich dywizjach, a do kolejnej rundy awansują tylko zwycięzcy. Dalej pójdzie już klasycznie. Mistrz awansuje do Pierwszej Ligi bezpośrednio, srebrni i brązowi medaliści dostaną szansę wywalczenia awansu w barażach.
🏀 PLAY OUT. Grają drużyny z miejsc 7-10 w dywizjach. W “play out” zobaczymy więc osiem najsłabszych drużyn, które w każdej rundzie rozegrają po jednym spotkaniu. Wygrani z pierwszej rundy mają spokój i kończą sezon. Pokonani biją się o miejsce przed barażami, a w drugiej kolejności o uniknięcie automatycznego spadku. Najprościej. Wygrywacie mecz w pierwszej rundzie “play out”, to kończycie sezon i następny zaczynacie na tym samym poziomie rozgrywkowym. Przegrywacie wszystkie trzy mecze – żegnacie się z Drugą Ligą i w kolejnym sezonie widzimy się w Trzeciej Lidze. Wszystkie opcje pomiędzy oznacza udział w barażach.
🏀 LIMITY. Do uczestnictwa w fazie play off uprawniają TRZY ROZEGRANE MECZE.
.

.
TRZECIA LIGA
🏀 Trzecia Liga ma nieco skomplikowany system rozgrywek. Jak zawsze wszystko po to, aby każdy z uczestników zagrał jak najwięcej meczów i mógł powiedzieć, że się naprawdę nagrał ;). Mamy dwa etapy sezonu zasadniczego, po których będzie jasne kto i z której pozycji wystartuje do fazy “play off” albo już nie wystartuje.
🏀 ETAP I. Dwie dywizje (A i B). W najniższej klasie rozgrywkowej mamy 17 drużyn, więc grupy nie są równe. Drużyny zagrają w dywizjach systemem “każdy z każdym”, co pozwoli nam ustalić w nich kolejność. Następnie zgodnie z poniższą grafiką drużyny awansują do Etapu II, gdzie zostaną przypisane do trzech dywizji (C, D i E).
🏀 ETAP II. Trzy dywizje, w których drużyny zagrają “każdy z każdym” z zaliczeniem wyników z Etapu I. Górna (C) bije się już tylko o rozstawienie przed fazą “play off”. Środkowa (D) nadal ma sobie trochę do wyjaśnienia. Dwie drużyny z tej dywizji powalczą potem w “play off”. Reszta ekip, które zakwalifikują się do gry w dywizji dolnej (E) zagra jeszcze o ustalenie kolejności na miejscach 13-17 i zakończy sezon.
🏀 PLAY OFF. Zwycięzcę każdej rundy poznamy po rozegraniu jednego spotkania. W fazie pucharowej gramy klasycznie w gronie ośmiu drużyn. Mistrz awansuje do Drugiej Ligi, kolejne trzy drużyny powalczą z drugoligowcami w barażach.
🏀 PLAY OUT. Nie stwierdzono.
🏀 Do uczestnictwa w fazie play off uprawniają TRZY ROZEGRANE MECZE.
.
.