SYSTEM ROZGRYWEK W 3. SEZONIE WBA

Sezon ruszył już pełną parą i czas był najwyższy, aby zaprezentować Wam kto, jak i o co będzie w grał. System rozgrywek to tradycyjnie jedna z najważniejszych spraw związanych z rywalizacją na poszczególnych poziomach rozgrywkowych. Poniżej przedstawiam stosowne grafiki.

Pamiętajcie, że zawsze, niemal w kazdym momencie możecie mnie poprosić o komentarz. Przez większość czasu macie mnie do dyspozycji na WBA ARENA. Jak się nie uda, to pozostaje telefon, mail lub messenger.
Pozdrawiam. Marcin Krysiak
Liga WBA – z pasji do basketu‼🏀🧡
***
PIERWSZA LIGA
🏀 Zdecydowanie system najprostszy do “ogarnięcia”. Jedna dywizja. Drużyny zagrają “każdy z każdym”. Pierwsze osiem drużyn rozegra “play off” walcząc o mistrzostwo, kolejne cztery zobaczymy w “play out”, gdzie będą siestarały uniknąć automatycznego spadku i baraży z drugoligowcami.
🏀 W “play off” w ćwierćfinałach i półfinałach o awansie zadecyduje wynik dwumeczu, a w meczach o medale mamy pojedyncze spotkanie. Na tym poziomie standard, choć po ostatnich dwóch sezonach i problemach z rozegraniem niektórych serii poważnie zastanawiałem się nad odejściem od formuły dwumeczowej. Na ten moment spróbujemy jeszcze tak.
🏀 W “play out” zobaczymy cztery drużyny, które w każdej rundzie rozegrają po jednym spotkaniu. Wygrani z pierwszej rundy mają spokój. Pokonani biją się o uniknięcie automatycznego spadku. Najprościej. Wygrywacie mecz w pierwszej rundzie “play out”, to kończycie sezon i następny zaczynacie na tym samym poziomie rozgrywkowym. Przegrywacie jeden mecz, a drugi “do przodu” – walczycie w barażach z Drugą Ligą. Przegrywacie mecze w obu rundach – żegnacie się z Pierwszą Ligą i w kolejnym sezonie widzimy się pięterko niżej.
🏀 Do uczestnictwa w fazie play off uprawniają trzy rozegrane spotkania.
.
.
DRUGA LIGA
🏀 Tutaj musiałem zdrowo namieszać, ale to wszystko po to, aby każdy z zawodników miał szansę zagrać jak nejwięcej meczów ku chwale własnej i swoich drużyn ;). Mamy dwa etapy sezonu zasadniczego, które osatecznie dadzą nam odpowiedź kto i z której pozycji wystartuje do fazy “play off” lub “play out”.
🏀 ETAP I. Dwie dywizje (A i B). Drużyny zagrają “każdy z każdym”, co pozwoli nam ustalić w nich kolejność. Następnie zgodnie z poniższą grafiką drużyny awansują do Etapu II, gdzie zostaną przypisane do czterech dywizji (C, D, E i F).
🏀 ETAP II. Cztery dywizje (C – o miejsca 1-4, D – o miejsca 5-8, E – o miejsca 9-12 i F – o miejsca 13-16). Drużyny zagrają “każdy z każdym” z zaliczeniem meczów z Etapu I. Tym sposobem poznamy kolejność od 1. do 16. miejsca, a co za tym idzie poznamy odpowiedź na pytanie kto i z której pozycji wystartuje do fazy “play off” lub “play out”.
🏀 PLAY OFF. Grają drużyny z miejsc 1-10. Zwycięzcę każdej rundy poznamy po rozegraniu jednego spotkania. Fazę pucharową rozpoczniemy od “pre play off”, gdzie najlepsze drużyny z dywizji E (miejsca 9 i 10) dostaną ostatnią szansę, aby powalczyć jeszcze o mistrzostwo Drugiej Ligi. W tym celu będą musiały udowodnić swoją wyższość nad najsłabszymi drużynami z dywizji D (miejsca 7 i 8). Coś jak ostatnio w NBA 😉 Dalej pójdzie już klasycznie. Mistrz awansuje do Pierwszej Ligi bezpośrednio, srebrni medaliści dostanąszansę wywalczenia awansu w barażach.
🏀 PLAY OUT. Grajądrużyny z miejsc 11-16. W “play out” zobaczymy sześć najsłabszych drużyn, które w każdej rundzie rozegrają po jednym spotkaniu. Wygrani z pierwszej rundy mają spokój i kończą sezon. Pokonani biją się o uniknięcie gry w barażach, a w drugiej kolejności automatycznego spadku. Najprościej. Wygrywacie mecz w pierwszej rundzie “play out”, to kończycie sezon i następny zaczynacie na tym samym poziomie rozgrywkowym. Przegrywacie jeden mecz, a potem dwa “do przodu” – też macie spokój. Przegrywacie jeden mecz, a potem jeden z dwóch wygrywacie – walczycie w barażach z Drugą Ligą. Przegrywacie wszystkie trzy mecze – żegnacie się z Drugą Ligą i w kolejnym sezonie widzimy się w Trzeciej Lidze.
🏀 Do uczestnictwa w fazie play off uprawniają trzy rozegrane spotkania.
.
.
.
TRZECIA LIGA
🏀 Trzecia Liga ma system rozgrywek mniej skomplikowany od Drugiej, ale też jest trochę kombinacji. Jak zawsze wszystko po to, aby każdy z uczestników zagrał jak nejwięcej meczów i mógł powiedzieć, że się naprawdę nagrał ;). Mamy dwa etapy sezonu zasadniczego, po których będzie jasne kto i z której pozycji wystartuje do fazy “play off”.
🏀 ETAP I. Dwie dywizje (A i B) po sześć ekip . Drużyny zagrają “każdy z każdym”, co pozwoli nam ustalić w nich kolejność. Następnie zgodnie z poniższą grafiką drużyny awansują do Etapu II, gdzie zostaną przypisane do dwóch dywizji (C i D).
🏀 ETAP II. Dwie dywizje, w których drużyny zagrają “każdy z każdym”. Górna (C) bije się już tylko o rozstawienie przed fazą “play off”. Dolna (D) nadal ma sobie trochę do wyjaśnienia. Dwie drużyny z tej dywizji powalczą potem w “play off”. Reszta zakończy sezon.
🏀 PLAY OFF. Zwycięzcę każdej rundy poznamy po rozegraniu jednego spotkania. W fazie pucharowej gramy klasycznie w gronie ośmiu drużyn. Mistrz awansuje do Drugiej Ligi, kolejne dwie drużyny powalczą z drugoligowcami w barażach.
🏀 PLAY OUT. Nie stwierdzono.
🏀 Do uczestnictwa w fazie play off uprawniają trzy rozegrane spotkania.
.
Aktualności

Previous article

NA STARCIE KILKA SPRAW DO ZAŁATWIENIA!
3. Liga

Next article

TRZECIA LIGA ROZPOCZYNA FAZĘ PLAY OFF