PZKosz: OD NOWEGO SEZONU LINIA NALEŻY DO POLA!

Ciekawa zmiana czeka nas od następnego sezonu, czyli od września. PZKosz zapowiedział, że zgodnie z zarządzeniami FIBA od następnego sezonu tj. od września zmieniają się przepisy dotyczące pola gry. W pierwszej kolejności chodzi o szerokość linii bocznych oraz linii rzutów za 3 punkty, która zostanie zwiększona z 5 do 10 cm. Kolejny zapis dotyczy kwestii statusu linii.

Najkrócej rzecz ujmując zacznie obowiązywać zasada “linia należy do pola”. Wszystko sprowadza się do kwestii medialnych i coraz popularniejszej praktyki weryfikacji sytuacji boiskowych z zapisem wideo. Kwestia była podobno bardzo często poruszana przez środowisko sędziów międzynarodowych oraz sędziujących mecze Euroligi i lig krajowych. Chodziło o to, że przy obecnej szerokości linii ciężko czasami na podstawie zapisu wideo zweryfikować sytuację “aut-pole” oraz “rzut za 2 punkty/rzut za 3 punkty”. Dlatego FIBA zadecydowała o poszerzeniu linii “do środka pola gry”. Dodatkowo wprowadza się zasadę, że sama linia należy do pola, ponieważ jej kolor najczęściej kontrastuje z kolorem parkietu, a nie kontrastuje z kolorem obuwia. Co za tym idzie na powtórkach łatwiej jest zauważyć, że but znalazł się poza linią, niż na linii.
Pierwsze przymiarki do nowego systemu mają zostać przeprowadzone na tegorocznym Eurobaskecie oraz turniejach przedsezonowych.
Oczywiście w przypadku naszej ligi istotne znaczenie będzie miała tylko ta druga część dotycząca statusu linii. Trudno byłoby na pewnym poziomie organizacyjnym wymagać przemalowania linii boiska na setkach hal sportowych, więc te jeszcze zapewne przez długie lata będą miały szerokość 5 centymetrów. Nie zmienia to faktu, że od następnego sezonu nadepnięcie na linię rzutów za 3 punkty nie będzie oznaczało, że rzut zaliczany jest “za 2”, a nadepnięcie na linię boczną nie da gwizdka i zmiany posiadania piłki. Zanim wszyscy się przyzwyczają zamieszanie na bank będzie gigantyczne, a dla wkurzonych zawodników poleci kilka “technicznych 😉
Liga WBA – z pasji do basketu‼🏀🧡
1. Liga

Previous article

PIERWSZA LIGA: RAPORT PO 25/26.03.2023
Aktualności

Next article

PRIMA APRILIS: DEKONSPIRACJA